Ta strona wymaga JavaScript do poprawnego działaniaOgłoszenia - kultura
Miasto Wąbrzeźno - w Kontakcie JST

Ogłoszenia

Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu

Przeglądasz wpisy z kategorii kultura

Wieczór z poezją i muzyką

miesiąc temu

📅 Już 3 kwietnia o godz. 17:00 w Bibliotece im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie odbędzie się wyjątkowe spotkanie z Eugeniuszem Ratajem – pisarzem i poetą, który po latach powraca do Wąbrzeźna, gdzie spędził lata szkolne.

Miejsca te stały się inspiracją dla jego twórczości literackiej.

Podczas wydarzenia autor zaprezentuje zarówno swoją poezję, jak i prozę, a mieszkańcy Wąbrzeźna przedstawią własne wiersze, nawiązujące do tematów poruszanych w jego twórczości.

🎶 Wieczór uświetni koncert duetu Jagoda Kacprzak (skrzypce) & Jakub Gajdecki (pianino), którzy wykonają utwory Dvořáka, Kreislera, Masseneta i Faurégo.

Zapraszamy serdecznie! 😊

ERataj_plakat(1).png

Kino w bibliotece z audiodeskrypcją

miesiąc temu

🎬 Seans filmowy z audiodeskrypcją dla osób z dysfunkcją wzroku 🎬

 

📅 25 marca 2025 r., godz. 11:00

📍 Biblioteka, ul. Matejki 11 B

 

 

To już dwunaste spotkanie w wąbrzeskiej bibliotece, podczas którego kino jest dostępne dla wszystkich! Dzięki audiodeskrypcji osoby niewidome i niedowidzące mogą w pełni cieszyć się senasem kinowym. W miłej atmosferze, przy kawie i słodkim poczęstunku, uczestnicy obejrzą poruszający dramat romantyczny "Zanim się pojawiłeś".

 

💛 Film, który skradł serca widzów na całym świecie!

Louisa Clark to pełna energii, barwnie ubrana dziewczyna, która niespodziewanie zostaje opiekunką Willa Traynora – młodego mężczyzny sparaliżowanego po wypadku. Ich początkowe spięcia zamieniają się w niezwykłą więź, która odmienia ich życie. Czy miłość i radość mogą pokonać życiowe przeciwności?

 

📢 Ważne!

➡ Projekcje mają charakter zamknięty i są przeznaczone wyłącznie dla osób niewidomych i słabowidzących posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wzroku (z przewodnikami).

➡ Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

🎥 Wydarzenie organizowane jest w ramach współpracy biblioteki ze Stowarzyszeniem “De Facto”, w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych”.

 

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by wspólnie przeżyć wzruszającą filmową podróż! Do zobaczenia w bibliotece! 😊

Zanim_plakat(1).png

Zima pełna przygód w bibliotece!

4 miesiące temu

Zapraszamy dzieci w wieku 7–12 lat na tydzień pełen kreatywności, zabawy i niezapomnianych chwil!

Od 20 do 24 stycznia, codziennie w godz. 11:00–13:00, nasza biblioteka zamieni się w miejsce pełne magii, nauki i śmiechu. Każdy dzień to nowa przygoda w ZIMOTECE!

💡 Co na Was czeka?

📌 Poniedziałek: Zostań mistrzem bezpieczeństwa! Uczymy się przez zabawę, jak być bezpiecznym i troszczyć się o innych. 🚦🦺

📌 Wtorek: Tworzymy prezenty na Dzień Babci i Dziadka – własnoręczne upominki, które wzruszą każdego. 🎁❤️

📌 Środa: Zabawy integracyjne – poznaj nowych przyjaciół i przeżyj niezapomniane chwile pełne śmiechu i współpracy podczas turnieju gier stolikowych! 🤝🎈

📌 Czwartek: Zabawa w teatr – wciel się w rolę aktora, odkryj w sobie talent i stwórz małe przedstawienie. 🎭✨

📌 Piątek: Wielki finał! Zabawy i tańce karnawałowe 💃🕺

🍪 Codziennie czeka na Was także słodki poczęstunek! 😊

📍 Gdzie: Filia dla dzieci | ul. Matejki 11 B

📅 Kiedy: 20–24 stycznia 2025 r.

🕚 Godzina: 11:00–13:00

Niech zimowy czas stanie się okazją do twórczego działania i dobrej zabawy! Ilość miejsc ograniczona – zapisz się już dziś! ✨

☎️ 56 688 18 21 wew. 12

Zimoteka_plakat.png

Strefa Pasji w Bibliotece

4 miesiące temu

Z wielką radością ogłaszamy start nowej inicjatywy naszej biblioteki – "Strefa pasji"!

To wyjątkowa przestrzeń w wypożyczalni dla dorosłych, w której będziemy odkrywać i prezentować niezwykłe hobby i zainteresowania mieszkańców naszego miasta.

Pierwsza wystawa już czeka na Wasze odwiedziny!

Na inaugurację zapraszamy do podziwiania wspaniałych modeli żaglowców autorstwa pana Zbigniewa Opoczyńskiego.

Zwróćcie uwagę, że nie są to gotowe zestawy – każdy element powstaje od podstaw, z niezwykłą precyzją i zaangażowaniem.

Na wystawie zobaczycie m.in. galeony handlowe, wiernie odwzorowane w skali oryginalnych planów. A czy wiedzieliście, że inspiracją do czarnych żagli modelu HMS "Bounty" był słynny bunt załogi z 28 kwietnia 1789 roku? Albo że żaglowiec "Sofia" to pierwsza konstrukcja pana Zbigniewa, zaprojektowana według jego własnej koncepcji?

Pan Zbigniew to absolwent Podoficerskiej Szkoły Zawodowej Personelu Technicznego Wojsk Lotniczych w Oleśnicy, a obecnie szczęśliwy emeryt. Jego zainteresowania obejmują m.in. tokarstwo w drewnie, wędkarstwo i motocykle, ale od ponad 20 lat największą miłością jest budowanie modeli żaglowców.

Tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać niezwykle skromnego, przemiłego i zawsze kulturalnego przyjaciela naszej biblioteki, zapraszamy do odwiedzenia „Strefy pasji”. Nie przegapcie okazji, by poczuć klimat dawnych morskich wypraw!

Zbigniewa Opoczyńskiego.png

Spotkanie z prof. Dariuszem Dąbrowskim

4 miesiące temu4 miesiące temu

W czwartek 9 stycznia, Wąbrzeska Biblioteka zaprasza na spotkanie z prof. Dariuszem Dąbrowskim.


Profesor Dariusz Dąbrowski - wąbrzeźnianin, wychowanek tutejszego liceum, dziś naukowiec o europejskiej renomie.

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy kieruje Katedrą Nauk Pomocniczych Historii. Jest autorem ponad 120 prac naukowych, które ukazały się w 10 krajach, w kilku językach europejskich. Działa w wielu towarzystwach naukowych, w tym w Międzynarodowej Asocjacji Ukrainistów i Towarzystwie Naukowym w Toruniu.

Profesor specjalizuje się w historii średniowiecznej Europy Środkowo-Wschodniej, z takim zapałem zgłębiając dzieje Piastów i Rurykowiczów, że czasami można podejrzewać, iż zna ich osobiście ;-)

Znany jest nie tylko z poważnych rozpraw naukowych, ale i z wyjątkowego poczucia humoru – podczas wykładów potrafi wciągnąć studentów w intelektualne podróże, przeplatając anegdoty z przeszłości z błyskotliwymi żartami.

Ale historia to tylko część jego życia – drugą pasją profesora są podróże, które traktuje jako okazję do odkrywania różnorodności kulturowej świata.


🌏✈️ Jego ostatnia wyprawa prowadziła przez egzotyczne krajobrazy Azji Centralnej: Tadżykistanu, Kazachstanu i Uzbekistanu. Refleksjami z tej niezwykłej podróży podzieli się podczas spotkania zatytułowanego: „Azja Centralna – Tadżykistan, Kazachstan, Uzbekistan – refleksje z podróży”.

W czwartek 9 stycznia czeka więc słuchaczy fascynująca opowieść, pełna historii, kulturowych ciekawostek, zapachu orientalnych przypraw i – oczywiście – humoru, którym profesor zjednuje sobie każde audytorium. To będzie podróż, którą zapamiętacie na długo!. Czekamy na Was w bibliotece przy Matejki 11 B, o godz. 17:00.

Wstęp wolny!

DD_azja_plakat(1).png

COOLturalny Piknik Biblioteczny

6 miesięcy temu

26 października, w sobotę od godziny 13:00 w bibliotece odbywał się będzie Coolturalny Piknik Biblioteczny dla starszych przedszkolaków.


To impreza podsumowująca pierwszy etap realizacji projektu "COOLturalny Przedszkolak" w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej "Kto ty jesteś? - Polak mały" na 2024 r.


Do udziału zapraszamy szczególnie dzieci nagrodzone w konkursie plastycznym "Ilustracja baśni chełmińskiej" (te przedszkolaki dostaną imienne zaproszenia - prosimy o potwierdzenie ich udziału do środy 23 października).

Ze względu na ograniczone możliwości pomieszczenia w bibliotece wszystkich chętnych, prosimy by jednemu dziecku towarzyszył tylko jeden dorosły!


Pozostałe dzieci biorące udział w projekcie mogą uczestniczyć w wydarzeniu do wyczerpania miejsc. W celu zapisania dziecka na Piknik prosimy dzwonić pod numer telefonu (56) 688 18 21 wew. 12.

plakatPiknik(1).png

"Służące" - kino z audiodeskrypcją w bibliotece

7 miesięcy temu


Członków Klubu Filmowego oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności wzroku, które chciałyby dołączyć do naszego grona - miłośników kina z audiodeskrypcją - zapraszamy

22 października o godz. 10:00. Spotkamy się po raz ósmy w wąbrzeskiej bibliotece, by w miłej atmosferze, przy kawie i słodkościach zanurzyć się w projekcji przyjaznej osobom z dysfunkcją wzroku, bo z audiodeskrypcją!


DEFACTO

Biblioteka podpisała porozumienie ze Stowarzyszenie "De Facto"o prowadzeniu Klubu Filmowego Osób Niewidomych i organizowaniu pokazów filmów z audiodeskrypcją w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych”. Organizacja pokazów filmowych dla osób niewidomych mieści się w zakresie dozwolonego użytku publicznego zastrzeżonego w art. 33 pkt.1 ustawy o prawie autorskim, które stanowi podstawę prawną w/w pokazów.


UCZESTNICY

Uczestnikami projekcji filmowych mogą być wyłącznie osoby niewidome i słabowidzące legitymujące się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z tytułu wzroku z przewodnikami. Projekcje będą miały charakter zamknięty i bezpłatny.


PROJEKCJA

Projekcja odbędzie się 22 października 2024 r. w siedzibie Biblioteki, przy ul. Matejki 11 B, o godz. 10:00.

Zaprezentowany zostanie film "Służące" w reżyserii reżyseria Tate Taylora - piękna, inspirująca opowieść o potędze odwagi i nadziei, dzięki którym wszystko staje się możliwe.

To poruszająca adaptacja bestsellerowej powieści Kathryn Stockett, ze wspaniałymi kreacjami aktorskimi Emmy Stone, Violi Davis, Octavii Spencer oraz Jessici Chastain.

Film już został okrzyknięty przez krytyków mianem ponadczasowego klasyku. "Służące" otrzymały 4 nominacje do Oscara, w tym dla Najlepszego filmu, 5 nominacji do Złotych Globów, a także 3 nagrody Gildii Aktorów.

służace(1).jpg

Spotkanie z prof. Bogdanem Chojnickim

7 miesięcy temu

W ramach tegorocznej Noc Bibliotek dorosłych zapraszamy na spotkanie z prof. Bogdanem Chojnickim .

Pochodzący z Wąbrzeźna naukowiec, specjalista w dziedzinie agrometeorologii, na spotkaniu w bibliotece omówi temat “Jak człowiek zmienił klimat” i gorąco wierzymy, że spotka się on z dużym zainteresowaniem słuchaczy, zwłaszcza w obliczu ostatniej, niszczycielskiej powodzi na południu Polski.

Telewidzowie mogli niejednokrotnie zobaczyć prof. Bogdana Chojnickiego na małym ekranie, ponieważ często występuje on jako ekspert od ekstremalnych zdarzeń pogodowych na antenie TVN24.


Z * A * P * R * A * S * Z * A * M * Y


Kiedy? 11 października

O której? 17:00

Gdzie? Biblioteka | ul. Matejki 11 b

Chojnicki_plakat.jpg

Warsztaty dla dzieci z Albertem Albertsonem

7 miesięcy temu

Z okazji tegorocznej Nocy Bibliotek zapraszamy dzieci w wieku 5-7 lat na popołudniowe zabawy z Albertem Albertsonem.

Co nas czeka? Zwiedzanie wystawy poświęconej serii książek o Albercie od Wydawnictwo Zakamarki a następnie animacje czytelnicze, wesołe zabawy ruchowe i słodki podwieczorek.


Chęć udziału w zajęciach można zgłaszać pod numerem telefonu 56 688 18 21 wew. 12.


Z * A * P * R * A * S * Z * A * M * Y

Kiedy? 11 października

O której? 15:30

Gdzie? Biblioteka | ul. Matejki 11 b

wąbrzeska(8).png

Narodowe Czytanie "Kordiana" Juliusza Słowackiego

8 miesięcy temu

Tegoroczna wąbrzeska odsłona Narodowego Czytania odbędzie się 11 września o godz. 11:30, w bibliotece, przy ul Matejki 11 B.


Obszerne fragmenty "Kordiana" Juliusza Słowackiego odczytają lektorzy (w kolejności alfabetycznej):


Grzegorz Banaś - Wielki Książę/Inny

Paweł Becker - Papież/Car

Małgorzata Biewald - Panna/Chmura/Imaginacja/Pierwszy z ludu

Iwona Ciesielska-Dąbrowska - Papuga/Strach/Drugi z ludu

Błażej Gilewski - Szwajcar/Szyldwach/ Drugi ze Spiskowych/ Spiskowi/ Trzeci z ludu

Wojciech Góralski - Grzegorz/Głos/Pierwszy z ludu/Krzyk w tłumie

Gizela Pijar - Laura

Michalina Redmerska - Wioletta

Krzysztof Świerczyński - Kordian

Wojciech Trzciński - Prezes

Tomasz Zygnarowski - Ksiądz


Nasze zaproszenie na Narodowe Czytanie "Kordiana" kierujemy głównie do młodzieży ze szkół średnich, ale każdy miłośnik romantyzmu, poezji i lokalnych wydarzeń kulturalnych będzie mile widziany.

Zapraszamy!

Kordian_plakat(1).jpg

Strefa Rozwoju Kobiet w bibliotece

8 miesięcy temu

Strefa Rozwoju Kobiet to przyjazna przestrzeń, którą wspólnie z psycholog Agnieszką Angowską-Jasińską chcemy zbudować w bibliotece dla wszystkich KOBIET, z dala od codziennych ról, obowiązków i napiętych grafików.

17 września, o godz. 17:00 spotykamy się pod hasłem “od-Buduj swoją siłę”, czyli nie koncentruj się na tym co straciłaś, czy czegoś nie otrzymałaś, ale żyj każdą chwilą, traktuj ją jako dar!

Na spotkania obowiązują wcześniejsze zapisy, pod numerem tel. (56) 688 18 21 wew. 10.

Strefa_plakat(1).jpg

"Opera za rogiem" - "Halka" Stanisława Moniuszki z audiodeskrypcją.

8 miesięcy temu

Wąbrzeska biblioteka we współpracy ze Stowarzyszeniem DeFacto bierze udział w projekcie "Opera za rogiem".

W ramach współpracy będziemy organizować pokazy oper, operetek, baletów i musicali w wersji z audiodeskrypcją dla osób niewidomych i słabowidzących.

24 września, o godzinie 10:00. przed melomanami dwugodzinne, czteroaktowe spotkanie z dziełem Stanisława Moniuszki - "Halką".

"Halka" to bez wątpienia jedna z najsłynniejszych i najpopularniejszych polskich oper, należąca do najczęściej wystawianych dzieł. Jej twórcę - Stanisława Moniuszkę - określa się mianem ojca polskiej opery narodowej.

Halka_plakat(1).jpg

Podsumowanie XXIII edycji konkursu z cyklu "Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi"

11 miesięcy temu

Wszystkich uczestników XXIII edycji konkursu z cyklu "Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi" oraz opiekunów, rodziców i kibiców zapraszamy

na uroczyste podsumowanie zmagań konkursowych i rozdanie nagród, które odbędzie się 14 czerwca, o godz. 10:00 w wąbrzeskiej bibliotece.


🏆 Zostaną przyznane Nagrody Burmistrza, Nagrody Starosty, Nagrody Biblioteki oraz wyróżnienia autorom prac w konkursie literackim na "Wąbrzeski Kryminał".

WmMnZ.png

Kino z audiodeskrypcją w bibliotece

11 miesięcy temu


Członków Klubu Filmowego oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności wzroku, które chciałyby dołączyć do grona miłośników kina z audiodeskrypcją - zapraszamy

11 czerwca o godz. 10:00.

Spotkamy się po raz szósty w wąbrzeskiej bibliotece, by w miłej atmosferze, przy kawie i słodkościach zanurzyć się w projekcji przyjaznej osobom z dysfunkcją wzroku, bo z audiodeskrypcją!


Zostanie zaprezentowana amerykańska superprodukcja z 1971 r., nagrodzona trzema Oscarami ekranizacja słynnego musicalu "Skrzypek na dachu".

Ubogi Tewje Mleczarz (Topol) mieszka wraz z żoną i trzema córkami w Anatewce, małej wiosce zagubionej gdzieś na rubieżach carskiej Rosji. Zdając sobie sprawę z nieuchronności nadchodzących przemian, Tewje wadzi się z Bogiem w takt sławnej piosenki "Gdybym był bogaczem"...

SrzypekNaDachu(1).jpg

UWAGA! KONKURS!

11 miesięcy temu

Wąbrzeska Biblioteka serdecznie zaprasza do udziału w XXIII edycji konkursu z cyklu „Wąbrzeźno – moje miejsce na ziemi”.

 

Jak co roku biblioteka proponuje dwa rodzaje konkursów do wyboru:

  • Konkurs literacki
  • Konkurs artystyczny, który w tym roku przyjmie formę konkursu filmowego.


Na Wasze prace literackie (dostarczcie je osobiście bądź mailowo na adres: [email protected]) i filmowe (filmy przesyłajcie na adres: [email protected]) czekamy do 3 czerwca.


Wręczenie laureatom Nagród Burmistrza, Starosty i Biblioteki odbędzie się 14 czerwca 2024 r. podczas Dni Wąbrzeźna. Uczestnicy zostaną powiadomieni indywidualnie o szczegółach.


DLA KOGO?

Do udziału w obu konkursach zapraszamy młodzież z klas VII i VIII szkół podstawowych, młodzież ze szkół średnich oraz osoby dorosłe z powiatu wąbrzeskiego.


Wszystkie informacje zainteresowani uczniowie otrzymają w swoich szkołach oraz gminnych bibliotekach.

Pozostałych Uczestników zapraszamy do kontaktu wąbrzeską biblioteką (Wypożyczalnia dla dorosłych) oraz pod numerem telefonu 56 688 18 21 wew 13, a także mailowo: [email protected]


Regulamin oraz załączniki do regulaminu, karty zgłoszenia i oświadczenia uczestników zostały załączone do tego ogłoszenia.

WmMnZ2024_plakat.png

Pola Negri - "niewolnica zmysłów": opowiada prof. Krzysztof Trojanowski

11 miesięcy temu11 miesięcy temu

W maju Wąbrzeska Biblioteka, w ramach cyklu Tekstualne doznania promuje literaturę romansową. Z tej okazji zaprasza na wyjątkowe spotkanie, którego tematem będzie Pola Negri. Bohaterka wielu romansów, w życiu i kinie.


KOPCIUSZEK Z LIPNA

Przyszła na świat w pobliskim Lipnie jako Apolonia Chałupiec w 1897 roku. Zmarła 37 lat temu w dalekim San Antonio. Jak to się stało, że uboga dziewczyna z Lipna zrobiła zawrotną karierę w światowym kinie, że jako Polę Negri okrzyknięto ją królową Hollywood?

Wszystkie tajemnice „Niewolnicy zmysłów” (to tytuł jej debiutanckiego filmu z 1914 r.) zdradzi nam profesor Krzysztof Trojanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika podczas spotkania 27 maja, o godz. 17:00 w wąbrzeskiej bibliotece.


KRÓLOWA ROMANSÓW

Romansowała z Charlie Chaplinem i bożyszczem kobiet - Rudolfem Valentino. Była żoną hrabiego (skoligaconego z Dąmbskimi z Wałycza!) i najprawdziwszego księcia. Lansowała oryginalny styl, łącząc najnowsze trendy w modzie z odrobiną ekscentryczności i egzotyki. To ona nauczyła kobiety malować paznokcie u stóp i nosić turbany. Na smyczy prowadzała geparda i posiadała biżuterię Hohenzollernów. Ze świata filmu nieodwołalnie wycofała się w połowie lat 60., choć kusił ją sam Steven Spielberg.

Chcecie dowiedzieć się więcej? Przyjdźcie na spotkanie do biblioteki w ramach cyklu „Tekstualne doznania – romansowy maj” i poznajcie bliżej Polę Negri – niewolnicę zmysłów.

Pola_plakat.jpg

Spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień-Górską

12 miesięcy temu

W czwartek, 16 maja o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie z Robertem Górskim i Moniką Sobień Górską.


Będzie to ostatni akord tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Na zaproszenie biblioteki oraz Stowarzyszenia Inicjatywa,

Wąbrzeźno odwiedzi wybitny artysta kabaretowy, satyryk, autor książek, lider i autor większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju,

scenarzysta, a także odtwórca głównej roli w serialu Ucho Prezesa - ROBERT GÓRSKI!


Drugim gościem specjalnym tego wieczoru będzie - MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA -

dziennikarka, scenarzystka i autorka książek, prywatnie żona Roberta Górskiego.


Z uwagi na ogromne zainteresowanie spotkaniem oraz ograniczone możliwości naszej 'sali spotkań' rozdajemy od dziś (8 maja) bezpłatne wejściówki, po dwie na osobę. Odbiór osobisty!


Wydarzenie Biblioteka organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Wąbrzeźno w ramach konkursu na realizację zadań publicznych przez organizację pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

Spotkanie_z_Gorskimi.png

Tydzień Bibliotek

12 miesięcy temu

Już w środę 8 maja Wąbrzeska Biblioteka rozpocznie wielkie, doroczne świętowanie Tygodnia Bibliotek.


TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Jak co roku przyłączamy się do ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich pod hasłem "Tydzień Bibliotek". Celem projektu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.


TERMINARZ

8 maja 2024 r. bibliotekarki z udziałem władz miasta będą świętować Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza. W kolejnych dniach, zgodnie z tegorocznym hasłem Tygodnia Bibliotek, będą udowadniać, że "Biblioteka to miejsce na czasie" dla każdego! Przygotowano ciekawe spotkania w bibliotece dla wszystkich grup wiekowych, od przedszkolaków po seniorów. Spotkają się członkowie Dyskusyjnych Klubów Książki oraz Klubu Filmowego z audiodeskrypcją. Zostanie ogłoszona XXIII edycja konkursu "Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi".


OLA MAE

Spotkanie z podróżniczką, podcasterką oraz autorką książki „Cebula Czarownic” – Olą Mae będzie atrakcją środy 15 maja. Bibliotekarki zaplanowały je przed południem, a grupą docelową są uczniowie szkół średnich. Ola Mae ma w sobie tyle pasji, radości życia, odwagi, że z pewnością nie pozostawi naszej młodzieży obojętną!


ROBERT GÓRSKI I MONIKA SOBIEŃ-GÓRSKA

Ostatnim akordem wąbrzeskiego Tygodnia Bibliotek, 16 maja będzie prawdziwa sensacja!

Spotkanie z Robertem Górskim - polskim artystą kabaretowym, satyrykiem, autorem książek, liderem i autorem większości tekstów Kabaretu Moralnego Niepokoju, scenarzystą, a także odtwórcą głównej roli w serialu Ucho Prezesa – oraz z Moniką Sobień-Górską - dziennikarką, scenarzystką i autorką książek, prywatnie żoną Roberta Górskiego.

⚠ Na to spotkanie będą obowiązywały darmowe wejściówki, które będzie można odbierać w bibliotece od 8 maja.


INICJATYWA

Dwa ostatnie wydarzenia Biblioteka organizuje we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatywa.

Zadanie zostało dofinansowane przez Gminę Miasto Wąbrzeźno w ramach konkursu na realizację zadań publicznych przez organizację pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariatu.

ProgramWmMnZ24_plakat(1).jpg

Kino z audiodeskrypcją w Bibliotece

12 miesięcy temu

Członków Klubu Filmowego oraz osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności wzroku, które chciałyby dołączyć do naszego grona - miłośników kina z audiodeskrypcją - zapraszamy 9 maja o godz. 11:00.

Spotkamy się po raz piąty w wąbrzeskiej bibliotece, by w miłej atmosferze, przy kawie i słodkościach zanurzyć się w projekcji przyjaznej osobom z dysfunkcją wzroku, bo z audiodeskrypcją i wspólnie świętować Tydzień Bibliotek!


DEFACTO

Biblioteka podpisała porozumienie ze Stowarzyszeniem "De Facto" o prowadzeniu Klubu Filmowego Osób Niewidomych i organizowaniu pokazów filmów z audiodeskrypcją w ramach projektu „Krajowy zasób cyfrowych filmów z polską audiodeskrypcją dla osób niewidomych”. Organizacja pokazów filmowych dla osób niewidomych mieści się w zakresie dozwolonego użytku publicznego zastrzeżonego w art. 33 pkt.1 ustawy o prawie autorskim, które stanowi podstawę prawną w/w pokazów.


UCZESTNICY

Uczestnikami projekcji filmowych mogą być wyłącznie osoby niewidome i słabowidzące legitymujące się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności z tytułu wzroku z przewodnikami. Projekcje będą miały charakter zamknięty i bezpłatny.


PROJEKCJA

Projekcja odbędzie się 9 maja 2024 r. w siedzibie Biblioteki, przy ul. Matejki 11 B, o godz. 11:00.

Zapraszamy na włoski komediodramat z 2016 roku w reżyserii Paola Genovese pt. "Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie". W tej historii siedmiorga bardzo dobrych znajomych, którzy po raz kolejny spotykają się na wspólnej kolacji widz zostanie wciągnięty do gry, w której na szczęście nie bierze czynnego udziału. Z uśmiechami na twarzy, z głowami pełnymi skrywanych tajemnic, przyjaciele wpadają na pomysł wspólnej gry. Gra polegająca na wspólnym odczytywaniu smsów, maili oraz wysłuchiwaniu rozmów telefonicznych, powoli zamienia się w pułapkę bez wyjścia, w którą wpadają kolejno niemal wszyscy obecni.

Dobrze_plakat(1).png

Opowieści historyczne

rok temurok temu

W ramach cyklu "Tekstualne doznania" w kwietniu wąbrzeska biblioteka stawia na literaturę historyczną!

Wybór nie był przypadkowy ponieważ kwiecień to miesiąc obfitujący w różne historyczne rocznice. W kwietniu m.in. Polska przyjęła chrzest, a Bolesław Chrobry koronował się na króla. Albert Hohenzollern złożył hołd Zygmuntowi Staremu, a w getcie warszawskim wybuchło pierwsze w Europie miejskie, zbrojne powstanie przeciwko nazistowskim okupantom.

Warto o tym pamiętać i warto o tym czytać!


Biblioteka namawia do historycznych lektur przez cały kwiecień, a już 16 kwietnia o 17:00 zaprasza na arcyciekawe spotkanie z "historykami o historii".

Znani i lubiani wąbrzescy historycy Grzegorz Banaś i Paweł Becker poprowadzą wykład o początkach polskiej państwowości: pojawią się Mieszko, Dobrawa, Bolesław zwany Chrobrym i Świętosława. Sprawdzimy jak wykorzystano opowieść o początkach Polski w późniejszej historiografii i kulturze.

B&B_plakat2.jpg

Zobacz mieszkanie z PRL

rok temu

Jak już wiecie, w punkcie WDK przy ul. Wolności 30 na pierwszym piętrze można obejrzeć „mieszkanie” rodem z PRL.

WDK właśnie ustalił zasady jej zwiedzania.

Najbliższy termin to sobota 13 kwietnia 2024 r. WDK zaprasza w godzinach 12.00 - 17.00.


Grupy zorganizowane mogą ją obejrzeć po wcześniejszym ustaleniu terminu z autorem ekspozycji pod nr. tel. 693 202 407.

Natomiast jedna sobota w miesiącu będzie dniem otwartym dla wszystkich, którzy chcieliby odwiedzić to miejsce. Daty i godziny otwarcia podawane będą na początku każdego miesiąca w mediach społecznościowych Wąbrzeskiego Domu Kultury (https://www.facebook.com/people/W%C4%85brzeski-Dom-Kultury/100064592743809/)



Otwarcie stałej ekspozycji(11).png

Wąbrzeźno obiektywem wczoraj i dziś

rok temu

Jakie było Wąbrzeźno? Jak na przestrzeni lat zmieniało swoje oblicze?

Możecie to teraz zobaczyć

👉na stałej wystawie plenerowej pt. „Wąbrzeźno obiektywem wczoraj i dziś”, która stanęła na Placu Jana Pawła II,

👉oraz w albumie o tym samym tytule, który dostępny jest w Miejskim Punkcie Informacji.

 

Uroczyste otwarcie wystawy oraz promocja albumu odbyłoby się 15 marca na wąbrzeskim rynku.

O tym wydarzeniu piszemy na www.wabrzezno.com


https://wabrzezno.com/2024/03/wabrzezno-obiektywem-wczoraj-i-dzis/


 

Wąbrzeźno obiektywem wczoraj i dziś - otwarcie wystawy i promocja albumu - 15.03.2024 r. 28.jpg

Spotkanie autorskie z Magdaleną Kordel

rok temu

Drogie Panie!

Jeśli tak jak my uważacie, że rajstopy i goździk z okazji Dnia Kobiet to stanowczo za mało, skorzystajcie z oferty wąbrzeskiej biblioteki i przyjdźcie 12 marca o godz. 17:00 na spotkanie z pisarką Magdaleną Kordel!

Osoba bibliotecznej gościni i jej pełne ciepła powieści sprawią, że z całą pewnością poczujecie się zrelaksowane i dowartościowane.


Magdalena Kordel to autorka, która w pisarstwie znalazła sposób na pogodzenie się z własną przeszłością i niełatwymi przeżyciami. Z czasem okazało się, że książki, które stworzyła, stanowią balsam również na serca czytelników. Wiemy, że i w Wąbrzeźnie są fanki twórczości pisarki, którzy pytają w bibliotece o "nową Kordel" i z niecierpliwością czekają na kontynuacje cyklów powieściowych, dalsze losy bohaterów, których zdążyli pokochać.


Magdalena Kordel za swą wielką pasję uznaje podróżowanie. Kiedy tylko może razem z mężem i dwójką dzieci ucieka w Sudety, by rozkoszować się pieszymi wędrówkami i pięknem gór. Kiedyś chciałaby tam zamieszkać...

Pisarka lubi też czytać, gotować i pomagać potrzebującym. Szczególnie obchodzi ją los początkujących pisarzy. Dzięki jej blogowi „Za górami, za lasami" wielu aspirujących literatów znalazło motywację i cenne wskazówki, jak napisać i wydać własną książkę.


Wielbiciele twórczości Magdaleny Kordel twierdzą, że otula ona czytelnika jak ciepły koc czy ulubiony sweter. Pozwala zapomnieć o całym świecie. Chwyta za serce i absorbuje bez reszty.

Macie ochotę na wieczór z Magdaleną Kordel? Możemy zapewnić, że będzie to spotkanie pełne życzliwości, śmiechu i kobiecej mądrości i jak to u nas przesycone aromatem kawy… Niczym w książkowym "Malowniczem". Panowie też będą mile widziani!

Kordel_plakat.jpg

Zmiana daty spotkania z prof. Markiem Bryxem w Bibliotece.

rok temu

UWAGA!


Szanowni Państwo informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych musimy przenieść spotkanie z prof. Markiem Bryxem w wąbrzeskiej bibliotece z 6 na 7 marca.

Godzina -𝟭𝟳:𝟬𝟬 - i miejsce spotkania - 𝗕𝗶𝗯𝗹𝗶𝗼𝘁𝗲𝗸𝗮, 𝘂𝗹. 𝗠𝗮𝘁𝗲𝗷𝗸𝗶 𝟭𝟭 𝗕 - pozostają bez zmian.

Przepraszamy za utrudnienia i bardzo liczymy na Waszą obecność podczas wieczoru autorskiego prof. Marka Bryxa - pochodzącego z Wąbrzeźna wybitnego znawcy zagadnień z dziedziny infrastruktury, który debiutuje właśnie jako literat, zbiorem opowiadań "Kalejdoskop".

Spotkanie wzbogaci występ Joanny Dukaczewskiej, znanej z TVP i Polskiego Radia prezenterki, lektorki i spikerki, która przeczyta fragmenty opowiadań z tomiku "Kalejdoskop" oraz anegdoty o Profesorze zawarte w jego "Księdze jubileuszowej wydanej z okazji 70. urodzin i 45-lecia pracy zawodowej w SGH".

Prowadzący: Marcin Strzelczyk.

zmiana.jpg

Zapraszamy na Muzykowanie w dobrym Stylu

ponad rok temuponad rok temu

Dzisiaj Muzykowanie w dobrym Stylu!


Gościem będzie Alexander Dolgov - jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych ukraińskich blues-rockowych gitarzystów. Zachwyca publiczność nietuzinkowym głosem oraz stylem. Lider zespołu The Rain, obecnie znanym pod nazwą Alexander Dolgov Band.


12 stycznia 2024 r., godz. 19.00

Kawiarnia Styl, WDK, ul. Wolności 47

Rezerwacja stolików: tel. 727 519 659

Organizator: Wąbrzeski Dom Kultury


Wstęp bezpłatny!

Muzykowanie-w-dobrym-Stylu-12.01.2024-r..jpg

IDĘ DO KINA

ponad rok temuponad rok temu

Profesjonalne Kino Objazdowe ponownie wyrusza w Polskę pod hasłem IDĘ DO KINA! Do Wąbrzeźna dotrze 15 stycznia.

Filmowe wieczory w karnawałowym nastroju to okazja do obejrzenia najnowszych premier 2024 roku w swoim mieście. Wspólne wyjście do kina z rodziną i przyjaciółmi to idealny pomysł na rozpoczęcie nowego roku. Przez cały styczeń w wybranych miastach, w których nie ma kin, na wielkim ekranie pojawią się największe hity kinowe.

 

W repertuarze m.in.: nowa ekranizacja powieści Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego. W najbardziej spektakularnym polskim filmie familijnym w historii występują m.in. Tomasz Kot wcielający się w postać Ambrożego Kleksa oraz grająca Adę Niezgódkę Antonina Litwiniak. W rolę tajemniczego Doktora wcielił się sam Piotr Fronczewski znany wszystkim z oryginalnej serii. Dla najmłodszych widzów familijny megahit „Wyfrunięci” – wzruszająca opowieść o znaczeniu rodziny i marzeniach o przygodzie. Nowa animacja ze studia Illumination – twórców słynnych „Minionków” opowie nam historię rodziny kaczek, które wyruszają we wspaniałą podróż do ciepłych krajów. Na wieczorne seanse Profesjonalne Kino Objazdowe zaprasza na film „Fuks 2” – kontynuację kultowej komedii gangsterskiej z 1999 roku. W filmie wystąpił ponownie Maciej Stuhr, a w roli jego syna, który idzie w ślady ojca Maciej Musiał. Na ekranie pojawią się także: Janusz Gajos, Cezary Pazury, Sonia Bohosiewicz, Paulina Gałązka i Katarzyna Sawczuk. Gwiazdorska obsada, zwroty akcji i emocjonująca fabuła gwarantowane.

 

Więcej informacji na www.idedokina.pl/repertuar

Więcej na www.idedokina.pl/trasa_kina

Ceny biletów: normalne 20 zł, ulgowe 18 zł, grupowe 16 zł

Bilety do kupienia na stronie www.IdedoKina.pl

Polub nas na Facebooku @Idę do kina

https://www.facebook.com/KinoObjazdowe


Repertuar - IDK01 2024_08.jpg

Muzykowanie w dobrym Stylu

ponad rok temuponad rok temu

Można już rezerwować miejsca na pierwsze w 2024 roku Muzykowanie w dobrym Stylu.

5 stycznia wystąpi dla Państwa Iwona Manista-Kutryś.


Iwonę Manistę-Kutryś poznaliśmy na Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej. Artystka z zawodu i pasji jest wokalistką, kompozytorką, aktorką i pedagogiem. Na swoim koncie ma wiele nagród w ogólnopolskich konkursach wokalnych, kilka recitali i rolę w komedii małżeńskiej „Adamm”, bo ta forma wyrazu oprócz piosenki też jest jej bliska.. Śpiewa jazz, piosenki autorskie, poetyckie, aktorskie, popowe, musicalowe oraz kabaretowe.

Aktualnie śpiewa w warszawskim Kabarecie „Filip z konopi” Filipa Borowskiego, obok takich gwiazd polskiej sceny, jak Ewa Kuklińska, Danuta Stankiewicz, Katarzyna Jamróz, Tadeusz Drozd. Brała udział w koncertach charytatywnych i projektach płytowych „Serce dla serca” czy „Gloria Victis” z gwiazdami polskiej sceny, takimi jak Irena Santor, Grażyna Szapołowska, Kayah, Tamara Arciuch czy Krzysztof Antkowiak.


Rezerwacja stolików w Stylu oraz informacje: tel. 727519659.

Wstęp bezpłatny!

PLAKAT-1.png

14 grudnia w Wąbrzeźnie - Profesjonalne Kino Objazdowe – Idę do kina

ponad rok temuponad rok temu

PROFESJONALNE KINO OBJAZDOWE – IDĘ DO KINA tym razem przyjedzie do naszego miasta z trzema tytułami: Wonka, Trolle 3 oraz Pięć koszmarnych nocy.

 

Bilety do zakupu na stronie https://idedokina.pl/trasa_kina/szczegoly/809 lub w kasie kina w dniu przyjazdu.

Telefon: 22 357 85 00 (poniedziałek- piątek, 10:00-15:00)

WĄBRZESKI DOM KULTURY NIE PROWADZI SPRZEDAŻY BILETÓW.

 

14 GRUDNIA 2023 r. KINO w WDK

Pokazy edukacyjne i familijne dla grup zorganizowanych: szczegółowe  informacje  na [email protected] lub pod numerem telefonu 22 357 85 00

PROPONOWANE FILMY TO: GODZ.  9:00 WONKA, 11:00 TROLLE 3

 

SEANSE POPOŁUDNIOWE

 

GODZ. 13.30, 15.30 – TROLLE 3

Familijny, Przygodowy, Animowany, 2D DUBBING PL, ograniczenia wiekowe 4+, cena biletu: 20 zł normalny, 18 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 16 zł grupowy, czas trwania: 91 minut, zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=KdMslssz778

PRZEDPREMIERA – MEGA HIT!!!

GODZ. 17.30 - WONKA

Familijny, Akcja, Przygodowy, Fantasy, 2D DUBBING PL, ograniczenia wiekowe 13+, cena biletu: 20 zł normalny, 18 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora, rodzinny), 16 zł grupowy, czas trwania: 116 minut, zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=gLjOgZ42EZg

W Ameryce Północnej film zadebiutuje 15 grudnia 2023. W polskich kinach zobaczymy go od 14 grudnia. Tego samego dnia obejrzymy go w Wąbrzeźnie!

HORROR – MEGA HIT!

GODZ. 19.40 - PIĘĆ KOSZMARNYCH NOCY

Horror, komedia, Ograniczenia wiekowe 13+, 2D NAPISY PL, cena biletu: 20 zł normalny, 18 zł ulgowy (szkolny, studencki, seniora), czas trwania: 115 minut, zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=tHDtvFWygxA

 


Repertuar - IDK12 2023_14.jpg